Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie witam Państwa w nowym roku, który redakcja „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” rozpoczęła od podsumowań II Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbył się 4-6 grudnia 2015 r. w Katowicach. Cieszy nas, że druga edycja cieszyła się większym zainteresowaniem od pierwszej. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia sponsorów oraz zaangażowania
prelegentów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Kongresu DGA i zachęcam do zapoznania się z relacją z wydarzenia w dziale „Dental News”. Zapraszam też na kolejną edycję Kongresu DGA, która odbędzie się 8-9 października w Katowicach. Najnowsze informacje będę publikowane na stronie kongres-dga.elamed.pl.
Tematem bieżącego wydania jest artykuł autorstwa dr Patrice Margossian i Pierre’a Andrieu na temat rekonstrukcji tkanki dziąseł. Praca opisuje przypadek nie tylko od strony laboratoryjnej, ale także wskazuje kluczowe elementy kliniczne.
W dziale „Technika dentystyczna” zachęcam do zapoznania się z fotorelacją opracowaną przez Macieja Nytko na temat odbudowy w odcinku przednim. Z zakresu techniki ortodontycznej lek. dent. Katarzyna Januszewska, dr n. med. Adam Skiba oraz lek. dent. Agata Kozłowska opracowali temat przeglądu metod poprzecznej rozbudowy zwężonej szczęki.
Na koniec pragnę serdecznie zaprosić Państwa do udziału w targach Krakdent, które odbędą się 10-12 marca w Krakowie, i odwiedzenia naszego stoiska (D3, hala Wisła). W bieżącym roku w „Nowoczesnym Techniku Dentystycznym” mają Państwo okazję skorzystać z vouchera, który uprawnia każdego Czytelnika do bezpłatnego udziału w trzech dniach targów Krakdent! Bilet dostępny do wycięcia na stronie 9.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
II edycja Kongresu DGA za nami
Autorzy przedstawiają opis leczenia protetycznego pacjenta z brakiem klasy II wg Kennedy’ego z zastosowaniem precyzyjnego elementu retencyjnego.
Rehabilitacja protetyczna pacjenta bezzębnego stanowi duże wyzwanie dla współczesnej stomatologii. Zastosowanie protez overdenture wspartych na implantach z zastosowaniem systemu Locator stanowi skuteczne rozwiązanie.
Praca jest przykładem kompromisowego zastosowania różnych materiałów oraz próby pogodzenia funkcjonalności z estetyką.
Artykuł opisuje planowanie i przebieg leczenia pacjenta bezzębnego protezą „All-on-Four”.
W pracy przedstawiono najczęściej popełniane błędy podczas pobierania wycisków anatomicznych pod protezy ruchome.
Zwężenie szczęki jest nieprawidłowością obserwowaną u pacjentów zarówno w okresie uzębienia mlecznego, jak i stałego. Do powstania tej wady przyczyniają się m.in. czynniki genetyczne, urazowe, jatrogenne oraz środowiskowe.
Artykuł przedstawia zastosowanie technologii CAD/CAM w stomatologii – wpływ na wydajność pracy w gabinetach stomatologicznych i pracowniach techniki dentystycznej.
Artykuł opisuje zasady działania myjek ultradźwiękowych i ich zastosowanie w technice dentystycznej.